Sushi-Do - smak Japonii w BB

Mój weekend w Bielsku-Białej trochę się przedłużył… Korzystając z okazji chciałabym wspomnieć o miejscu, gdzie można zjeść naprawdę dobre sushi. Może nawet najlepsze?... 


Wiem, że ten japoński specjał ma wielu zwolenników i równie wielu przeciwników. Ja należę do tej pierwszej grupy, od dnia kiedy po raz pierwszy spróbowałam małych hosomaków. Nie pamiętam dokładnie kiedy to było, jakiś rok, dwa lata temu… Do spróbowania sushi namówiła mnie przyjaciółka, która po dziś dzień jest moim guru w tej dziedzinie :) 

Bielsko-Biała. Sushi-Do, restauracja japońska, mieści się w Galerii Handlowej Sfera. Umawiamy się więc niedaleko słynnego pomnika Bolka i Lolka. Zawsze bawili mnie ludzie robiący sobie sesję zdjęciową z Bolkiem i Lolkiem, a dziś dołączyłam do ich grona ;)


Po kilku minutach siedzimy już wygodnie przy stoliku w Sushi-Do. Nie widziałyśmy się prawie miesiąc, rozmowom nie ma końca!  Przez okno wpadają promienie jesiennego słońca, które ocieplają minimalistyczne wnętrze. Czas się zdecydować na jakiś zestaw!

Teraz parę słów o sushi. Nie jest to niestety tania impreza, nad czym ubolewam odkąd stałam się fanką japońskiego jedzenia. Jeżeli ktoś wybiera się na sushi po raz pierwszy, proponuję zamówić coś małego (na wypadek gdyby miało się okazać, że nie należymy do grupy wielbicieli ryżu). Jeśli nie mamy wprawy w jedzeniu pałeczkami, nie krępujmy się użyć palców. Lepiej zjeść palcami niż, na przykład, połowę posiłku upuścić na podłogę :)
W menu jest naprawdę duży wybór „japońszczyzny”. Wypróbowałam jak dotąd zaledwie kliku specjałów. Uwielbiam łososia, więc często zamawiałyśmy Sake Philadelphia Maki (łosoś, awokado, sałata, serek Philadelphia) albo Uramaki Alaska (też z łososiem i serkiem Philadelphia). Sięgając pamięcią, przypominam sobie też całkiem niezłe Futomaki z paluszkiem krabowym...

Dzisiaj decydujemy się na zestaw Kobe i herbatę żurawinową (polecam!). Moja koleżanka zamawia jeszcze pikantny bulion z warzywnymi pierożkami gyoza (Osumashi no Gyoza). Sushi jest naprawdę pyszne, ryż bardzo smaczny a suszony glon nori delikatny i miękki. No i oczywiście jest łosoś i serek Philadelphia… Niebo w gębie!

Osumashi no Gyoza: 12 zł
Zestaw Kobe (20 sztuk): 46 zł
Dzbanek herbaty: 8-11 zł

SUSHI-DO
Galeria SFERA
ul. Mostowa 2
43-300 Bielsko-Biała

  
Mój kontakt z kulturą japońską planuję pogłębić w najbliższym czasie oglądając film „Akira”. Nie przepadam wprawdzie za tym gatunkiem filmowym, ale zaryzykuję, bo już kilka osób mi go polecało. Ktoś oglądał? :)


2 komentarze:

  1. po tych twoich opowieściach chyba nawet ja bym się skusiła:) chociaż do sushi podchodzę dosyć nieufnie;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Warto spróbować! Z początku większość ludzi jest nieufna, bo tam glon jest itp. ;)

    OdpowiedzUsuń