Subiektywny Krakowskich Przegląd Kinowy - odcinek 2

Ponieważ w tę niedzielę czeka nas jedno z najważniejszych, a na pewno najsłynniejszych filmowych wydarzeń roku – oczywiście mowa o Oskarach – postanowiłyśmy przygotować kinowy przewodnik dla tych, którzy chcieliby jeszcze nadrobić przedoskarowe zaległości. Aby w najbliższy poniedziałek z czystym sumieniem włączyć się do dyskusji, dlaczego „Ida” wygrała z „Lewiatanem” (mamy taką nadzieję), a „Boyhood” pokonał „Birdmana” (troszkę będziemy ubolewać), warto w weekend wybrać się do kina, na jeden z filmów, które stają do walki o słynną złotą statuetkę. 




Snajper

Reżyseria: Clint Eastwood

Aktorzy: Bradley Cooper, Sienna Miller 
Czas trwania: 134 min. 


Na początek premiera i to nie byle jaka. W USA „Snajper” okazał się ogromnym hitem, bijąc box office’owe rekordy w dniu otwarcia (niestety w zeszły weekend rekord wszechczasów na całym globie i zapewne w Kosmosie pobiło nudne i tandetne „50 twarzy Graya”). Tym razem Clint Eastwood postanowił opowiedzieć historię legendarnego amerykańskiego snajpera Chrisa Kyle’a, który podczas wojny w Iraku był prawdziwą maszyną do zabijania. Niezwodne oko i dość specyficzna konstrukcja psychiczna sprawiły, że nie wahał się nigdy, a i pudłować nie miał w zwyczaju. W Stanach szybko rozgorzała dyskusja, czy człowieka mordującego bez mrugnięcia okiem i opiewającego instytucję wojny, jako najsłuszniejszą z patriotycznych powinności, należy uważać za bohatera, czy może groźnego psychopatę. Nie nam oceniać postawę moralną głównego bohatera, ale z całą pewnością możemy Was zachęcić do obejrzenia tego filmu. To naprawdę świetne i mocne kino, z kilkoma kapitalnymi scenami, dzięki którym „Snajper” zapewne dostanie się do kanonu kina wojennego.
No i obsada też niczego sobie  – przypakowany Bradley Cooper po raz kolejny daje radę, Sienna Miller wygląda naprawdę pięknie, a lalka, która w ostatnim momencie wcieliła się w rolę nieobecnego na planie dziecka, na pewno przejdzie do historii kina.  

NOMINACJE DO OSKARA W KATEGORIACH:
Najlepszy film
Najlepszy aktor pierwszoplanowy - Bradley Cooper
Najlepszy scenariusz adaptowany – Jason Hall
Najlepszy dźwięk
Najlepszy montaż
Najlepszy montaż dźwięku 

GDZIE?
Kino ARS
Kino pod Baranami
Cinema City Bonarka
Cinema City Galeria Kazimierz
Cinema City Plaza
Cinema City Zakopianka
Imax
Multikino



Joanna

Reżyseria: Joanna Kopacz
Czas trwania: 40 min

Nominowany do Oskara w kategorii Najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny, a od niedawna zdecydowany faworyt. O filmie pisałam tydzień temu przy okazji jednorazowego pokazu w Kinie pod Baranami. Teraz film wchodzi do regularnej kinowej dystrybucji, dzięki czemu każdy z nas może poznać niezwykła historię Joanny. Przy tej okazji mały apel – chodźmy do kina na filmy dokumentalne! Doceńmy niebywały trud pracy i odwagę twórców dokumentów, którzy w swojej pracy mierzą się nie tylko z tematem, ale przede wszystkim z bohaterem – człowiekiem z krwi i kości, który z jakiegoś powodu wpuszcza ich do swojego życia, dając nam tym samym szansę dowiedzenia się więcej o naszym społeczeństwie, świecie, o nas samych. Żadna fabuła, nawet nakręcona przez najlepszego reżysera, na pewno nie poruszy nas tak mocno, jak ten skromny, 40 minutowy film. 
Jeśli nie uda Wam się wybrać do kina, to zachęcamy, aby w niedzielę między godziną 19 a 22 odpalić stronę NINATEKI www.ninateka.pl  i legalnie (oraz za darmo!) obejrzeć dzieło Joanny Kopacz.
 
GDZIE?
Kino pod Baranami
Kino Paradox
Kino Agrafka
W ramach Oskarowej Nocy Filmowej , 20.02.2015, godz. 22:15




Birdman

Reżyseria: Alejandro González Iñárritu 

Aktorzy: Michael Keaton, Emma Stone, Edward Norton, Naomi Watts, Andrea Riseborough, Amy Ryan, Zach Galifianakis
Czas trwania: 119 min. 

Film, o którym powiedziano i napisano tak wiele, że chyba nie ma sensu rozpisywać się na jego temat. Tym bardziej, że zachwycone odwagą, dojrzałością oraz wysmakowanym i  wyważonym efekciarstwem reżysera, musiałybyśmy wystawić filmowi kolejną laurkę.  Historia aktora, który bezskutecznie próbuje zmierzyć się z prześladującym go demonem Birdmana – superbohatera, w którego rolę wcielił się przed laty - porusza, wzrusza i śmieszy. Jest przy tym niezwykle ciekawym i trafnym  podsumowaniem batalii z rzeczywistością, jaką na co dzień toczy wielu aktorów, oraz gorzką satyrą prezentującą przemysł filmowy w nienajlepszym świetle. To film szalony, z pogranicza jawy i snu, ze wspaniałymi zdjęciami autorstwa Emmanuela Lubezkiego. Razem z kamerą przemierzamy ciasne korytarze i wnętrza teatru, w którym rozgrywa się akcja filmu, i czujemy się trochę jak nieproszeni goście, którzy widzą więcej niż powinni. Plus operatorsko-montażowy zabieg, dzięki któremu film wygląda jak zrealizowany w jednym ujęciu i pulsujący jazz grany na perkusji. CUDO!!!
Tadeusz Sobolewski w recenzji, która ukazała się na stronie Wyborcza.pl napisał: „ Nie wiem do końca, o czym jest ten film, ale wychodzę z kina w oszołomieniu”.  Trudno się z nim nie zgodzić. 

NOMINACJE DO OSKARA W KATEGORIACH:
NAJLEPSZY FILM
NAJLEPSZY AKTOR PIERWSZOPLANOWY – Michael Keaton
NAJLEPSZY AKTOR DRUGOPLANOWY – Edward Norton
NAJLEPSZA AKTORKA DRUGOPLANOWA – Emma Stone
NAJLEPSZY REŻYSER – Alejandro González Iñárritu
NAJLEPSZY SCENARIUSZ ORYGINALNY
NAJLEPSZE ZDJĘCIA – Emmanuel Lubezki
NAJLEPSZY DŹWIĘK
NAJLEPSZY MONTAŻ DŹWIĘKU 

GDZIE?
Kino Agrafka
Kino pod Baranami
Kino Mikro
Cinema City Bonarka
Cinema City Galeria Kazimierz


Zmagania w kategorii Najlepszy film nieanglojęzyczny, czyli „Ida” i rywale


Podczas tegorocznej gali Oskarów najważniejszym i najbardziej wyczekiwanym momentem będzie ogłoszenie wyników w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Od dawna szansa na statuetkę dla polskiego filmu nie była tak realna. „Ida” podbiła Europę i świat (podbiła nawet Polskę, co rzadko udaje się kinu artystycznemu) , więc najwyższa pora na podbój Dolby Theatre, gdzie odbędzie się gala Oscarów. Trzymamy kciuki, chociaż przyznajemy, że konkurencja nie śpi i wyjątkowo mocno pręży w tym roku muskuły. Warto zobaczyć każdy z nominowanych filmów, w szczególności rosyjski „Lewiatan”, który podobnie jak film Pawła Pawlikowskiego jest dziełem sztuki z najwyższej półki.


Ida

Reżyseria: Paweł Pawlikowski

Aktorzy: Agata Kulesza, Agata Trzebuchowska, Dawid Ogrodnik, Joanna Kulig, Jerzy Trela
Czas trwania: 80 min. 

„Ida” to chyba najgłośniejszy polski tytuł ostatniej dekady, ale gdyby pośród czytelników Krakowskich Ścieżek znalazła się osoba, która właśnie powróciła z wyprawy na Księżyc i nigdy o „Idzie” nie słyszała,  podkradamy z filmweb.pl krótkie streszczenie filmu.
Lata 60. w Polsce. Anna jest nowicjuszką, sierotą wychowywaną w zakonie. Przed złożeniem ślubów matka przełożona stawia warunek: Anna musi odwiedzić swoją ciotkę Wandę, jedyną żyjącą krewną. Obie wyruszają w podróż, która ma im pomóc nie tylko w poznaniu tragicznej historii ich rodziny, ale i prawdy o tym, kim są.

GDZIE?
Kino pod Baranami
Kino Paradox
Kino Kika


Lewiatan

Reżyseria: Andriej Zwiagincew

Aktorzy: Aleksiej Sieriebriakow, Elena Liadowa, Władimir Wdowiczenkow, Roman Madjanow, Anna Ukołowa, Aleksiej Rozin, Siergiej Pochodajew
Czas trwania: 140 min. 

Film, którego losy są najlepszym podsumowaniem absurdów towarzyszących życiu w Federacji Rosyjskiej. Wyprodukowany za pieniądze Kremla, najpierw został w Rosji zakazany, później zgłoszony jako rosyjski kandydat do Oskara, aby w końcu trafić do kin w Rosji, ale w ocenzurowanej wersji.
„Lewiatan” to alegorczyne, ale mocno osadzone w rosyjskich realiach dzieło, które wbija w fotel, a po seansie długo nie opuszcza naszej głowy.
Jest to tragiczna historia Koli, który toczy beznadziejną walkę o utrzymanie swojego domostwa ze skorumpowanym burmistrzem, pragnącym zająć grunt za wszelką cenę.  Film pełen jest nawiązań do biblijnej przypowieści o Hiobie oraz traktatu Thomasa Hobbesa „Lewiatan”.
Interpretowany głównie jako otwarty sprzeciw wobec polityki Władimira Putina, jest przede wszystkim uniwersalną opowieścią o zderzeniu człowieka z absolutem (bez względu na to w jakiej postaci), z którego nie ma szansy wyjść zwycięsko. 

GDZIE?
Kino Kika
Kino Mikro
Galeria Bronowice Mikro


Dzikie historie

Reżyseria: Damián Szifron

Aktorzy: Rita Cortese, Ricardo Darín, Erica Rivas, Leonardo Sbaraglia, Nancy Dupláa, Darío Grandinetti, Oscar Martínez, Osmar Núñez
Czas trwania: 122 min. 

Niedoceniany muzyk, biznesmen, panna młoda, znany milioner, kelnerka oraz specjalista od materiałów wybuchowych powiedzą „dość!” i pokażą wszystkim swoje dzikie oblicze. W świecie, w którym liczy się tylko wydajność i sukces, przechytrzą system i będą walczyć o siebie, nawet jeśli będzie to wymagało przekroczenia cienkiej granicy między normalnością a szaleństwem.
Niestety nie było nam jeszcze dane filmu zobaczyć, ale pośród znajomych przeważają bardzo pozytywne opinie. Szkoda tylko, że dystrybutor (Gutek Film, serio?) postawił na marketingową ściemę i od początku firmował film nazwiskiem Pedro Almodovara. Otóż, film wyreżyserowany został przez Argentyńczyka Damiana Szifron, a Almodovar był jedynie producentem filmu. Szkoda, że zamiast promować nowe nazwiska, na plakatach i w trailerach wprowadza się widza w błąd przypisując film twórcom, którzy nimi nie są. Po ostatnim filmie Almodovara stwierdzam, i całe szczęście! „Dzikie historie” to podobno świeżość i brawura, a także potencjalny czarny koń tegorocznych Oscarów. Jeśli możecie, idźcie do kina już dzisiaj! 

GDZIE?
Kino Mikro


Vivian chce się rozwieść

Reżyseria: Ronit Elkabetz, Shlomi Elkabetz

Aktorzy: Simon Abkarian, Gabi Amrani, Dalia Beger 
Czas trwania: 115 min

Pokazywana na festiwalu w Cannes i izraelska kandydatka do Oscara 2015 „Viviane chce się rozwieść” to przejmująca opowieść o walce kobiety o jej godność i niezależność we współczesnym Izraelu. Bohaterką tej historii jest Viviane Amsalem, która próbuje uzyskać rozwód ze swoim mężem Elizeuszem przed jedynym prawnym organem właściwym dla takich spraw w jej ojczyźnie – sądem rabinicznym. 
Niestety nie wiemy o filmie za wiele, więc pisać chyba nie ma sensu. Na pewno dodajemy go do naszej „watchlist”, a w przyszłym tygodniu maszerujemy do kina. 

GDZIE?
Kino Ars
Kino Kika
Kino Kijów
Kino Mikro


Oscarowe studio w Kinie Kijów


W najbliższy piątek, sobotę oraz w niedzielę Kijów. Centrum w ramach cyklu Oscarowe Studio pokaże najważniejsze filmu nominowane do tegorocznych Oskarów. Pośród pokazywanych filmów będzie m.in. „Boyhood”, który w tym roku prawdopodobnie zgarnie statuetki w najważniejszych kategoriach.  Koniecznie! 

Piątek 19.02
13:45 Tajemnice Lasu
23:00 Snajper

Sobota 20.02  / Niedziela 21.02
11:15 IDA
13:00 Tajemnice Lasu
13:30 Viviane chce się rozwieść
15:15 Boyhood
15:30 Nasza Klątwa
17:00 Lewiatan
18:15 , 20:45 , 22:45 Snajper


Oscarowe noce filmowe

Kino Agrafka
20/02 Piątek godz. 22.15
JOANNA / LEWIATAN / IDA / MANDARYNKI
Czas trwania: 360 min 
21/02 Sobota godz. 22:15
Multikino
20/02 Piątek godz. 22:00
SNAJPER/ BIRDMAN / IDA / JOANNA / GRA TAJEMNIC 

Aga

2 komentarze: