Subiektywny Krakowskich Przegląd Kinowy - odcinek 1


W naszym nowym cyklu będziemy prezentować Wam subiektywny przegląd filmów, które obecnie są na afiszach w krakowskich kinach. Spokojnie, nie aspirujemy do tytułu filmowych recenzentów, więc blog na pewno nie stanie się próbą zaistnienia w świecie krytyki filmowej. Ale ponieważ kino kochamy równie mocno jak dobre jedzenie (a jedna z nas nawet bardziej), chcemy pomóc Wam w wyborze idealnego filmu na weekend (lub środek tygodnia) prezentując zestawienie najciekawszych według nas nowości i nie tylko spod znaku X muzy. 


TURYSTA

reż. Ruben Östlund
obsada: Johannes Bah Kuhnke, Lisa Loven Kongsli, Clara Wettergren, Vincent Wettergren, Kristofer Hivju, Fanni Metelius
czas trwania: 118 min. 
produkcja: Szwecja/Dania/Francja/Norwegia 2014 

Zdecydowany numer jeden, pomimo, że premierę miał ponad tydzień temu. Tytuł polskiego dystrybutora jak zwykle nietrafiony (oryginalnie brzmi „Force Majeure”), przywołuje niepotrzebne skojarzenia ze średnim „Turystą” z Angeliną Jolie i zawsze pięknym  Johnnym Deppem.

Tomas i Ebba, zamożne szwedzkie małżeństwo, jadą z dwójką dzieci w Alpy Francuskie na kilka dni na narty do jednego z luksusowych hoteli. Pogoda dopisuje, świeci słońce, a ośnieżone stoki narciarskie wyglądają imponująco. Gdy wszyscy jedzą lunch na tarasie restauracji, nagle prosto z gór schodzi na nich lawina. Ebba instynktownie chroni swoje dzieci, Tomas natomiast zabiera telefon i ucieka. Nikomu nic się nie stało, ale po czymś takim trudno żyć tak, jak kiedyś. 

To na pewno świetny wybór dla wielbicieli chłodnej psychoanalizy w wydaniu skandynawskich reżyserów oraz dla osób, które w kinie szukają czegoś więcej niż efektownych opowieści o niczym. Tak nam się przynajmniej wydaje.

Gdzie obejrzeć?

Kino pod Baranami
Ars
Kino Kijów
Kino Mikro
Kino Kika

***
Pokaz „Joanny” i „Naszej klątwy” – polskich dokumentów nominowanych do Oscara – w Kinie pod Baranami 

JOANNA
reż. Aneta Kopacza
czas trwania: 45 min 

NASZA KLĄTWA
reż. Tomasz Śliwiński
czas trwania: 27 min 

Na pewno warto, pomimo, że „Nasza klątwa” od jakiegoś czasu jest legalnie dostępna w internecie. Tak czy inaczej, dwie nominacje dla polskich filmów to na pewno wydarzenie bez precedensu, więc może na seans skuszą się również osoby, które za tą formą sztuki filmowej nie przepadają. Na pewno warto, bo obie historie są niezwykłe i pięknie sfilmowane. Autorem zdjęć do „Joanny” jest nagradzany, powszechnie chwalony i uwielbiany Łukasz Żal
(również nominowany do Oscara za zdjęcia do „Idy”. NUDAAAAA). 

Piątek, 13/02/2015 godz. 18.30 KINO POD BARANAMI 


***
KEBAB I HOROSKOP
  
reż. Grzegorz Jaroszuk
obsada: Bartłomiej Topa, Piotr Żurawski, Justyna Wasilewska, Tomasz Schuchardt, Barbara Kurzaj, Andrzej Zieliński, Dorota Kolak
czas trwania: 72 min 

Zapowiadana jako komedia absurdu w iście montypythonowym stylu. Bohaterami filmu są pracownicy bankrutującego sklepu z dywanami. Pewnego dnia na zaproszenie Szefa (Andrzej Zieliński) w sklepie pojawia się dwóch „specjalistów od marketingu” o zagadkowych przydomkach Kebab (Bartłomiej Topa) i Horoskop (Piotr Żurawski) i wywołują w sklepie oraz w życiu jego pracowników mini rewolucję… Może nie brzmi porywająco, ale momentami jest śmiesznie. My już sprawdziłyśmy zachęcone świetną obsadą (Barbara Kurzaj!!!), oraz nazwiskiem debiutującego, ale znanego nam reżysera Grzegorza Jaroszuka. Film można potraktować jako kontynuację dyplomowego filmu Grzegorza „Opowieści z chłodni” (link poniżej), za które był wielokrotnie nagradzany. Fajnie, że w polskim kinie pojawiają się twórcy, którzy wiedzą przy pomocy jakiś środków chcą malować filmową rzeczywistość i są konsekwentni w ich stosowaniu. W przypadku Grzegorza Jaroszuka jest to dość absurdalny i miejscami gorzki humor, który jak sam reżyser powiedział, służy mu jako jedno z głównych narzędzi do opowiadania historii. Oby tak dalej!
 
Gdzie obejrzeć? 

Kino pod Baranami
Kino Ars
Kino Paradox
Kino Kika


***
NA WALENTYNKI:
SAMBA


reż. Olivier Nakache, Eric Toledano
obsada: Omar Sy, Charlotte Gainsbourg, Tahar Rahim, Izïa Higelin, Isaka Sawadogo, Hélène Vincent
czas trwania: 120 min.  
Film wchodzi do kin dopiero 20.02, ale z okazji Walentynek Kino pod Baranami oraz Agrafka postanowiły zaserwować prapremierę „Samby”. Na pewno to ciekawa alternatywa dla „50 twarzy Graya”, na które biletów nie można dostać chyba na żaden seans w Polsce. 
   
Samba (Sy) i Alice (Gainsbourg) pochodzą z dwóch różnych światów. On pracuje na zmywaku w paryskim hotelu, ona jest woluntariuszką, która po latach pracy w korporacji postanowiła przewartościować swoje życie i pomagać ludziom. Gdy wskutek biurokratycznej pomyłki Samba trafia do aresztu, jego sen o lepszym życiu pryska, a co więcej grozi mu przymusowa deportacja z Francji. Alice postanawia mu pomóc za wszelką cenę, ale żeby to zrobić będzie musiała nie tylko przekroczyć granice prawa, ale też odpowiedzieć sobie na pytanie, gdzie przebiega granica między zaangażowaniem i poczuciem misji, a głębokim uczuciem…
Polecamy przede wszystkim fanom „Nietykalnych” oraz uroczego Omara Sy. Może kogoś skusi Charlotte Gainsbourg, albo boski Paryż w tle (dla nas to argument nr 1). Nieważne. Powodów do odwiedzenia kina może (i powinno) być cała masa. Szczególnie w Walentynki :)

Gdzie obejrzeć?
Kino pod Baranami 14.02 godz. 18:00
http://www.kinopodbaranami.pl/film.php?film_id=8197
Kino Agrafka 13.02 godz. 20:00 ; 14.02 godz. 20:00
http://www.kinoagrafka.pl/
  ***

PRZEGLĄD HISZPAŃSKICH FILMÓW DOKUMENTALNYCH „Territorio documental”  

I znowu Kino pod Baranami!! Tym razem, we współpracy z Instytutem Cervantesa, zaprezentuje swoim widzom cztery hiszpańskie filmy dokumentalne: Hollywood Talkies, który oddaje hołd bohaterom przemysłu filmowego; Meksykańska walizka - historia odnalezionych niedawno w stolicy Meksyku blisko 4500 negatywów, wykonanych podczas hiszpańskiej wojny domowej; badający fenomen flamenco obraz pt. Narodziny flamenco oraz nostalgiczny Sen, którego bohaterem jest wędrowny pasterz, przemierzający katalońskie Pireneje.
Warto, bo okazja, do obejrzenia ciekawych dokumentów w krakowskich kinach zdarza się naprawdę rzadko. W przypadku tych tytułów raczej już się nie powtórzy, więc zachęcamy, aby chociaż raz odwiedzić Kino pod Baranami między 16 a 19/02 (my będziemy na pewno). Nam szczególnie interesujący wydaje się film „Narodziny Flamenco”, który w „Baranach” można będzie obejrzeć w najbliższą środę o godz. 18.15. 

***
CO POZA TYM


poniedziałek, 16 lutego, godz. 18.15
HOLLYWOOD TALKIES | HOLLYWOOD TALKIES
reż. Mia de Ribot, Óscar Pérez, Hiszpania 2011, 61’


wtorek, 17 lutego, godz. 18.15
MEKSYKAŃSKA WALIZKA | LA MALETA MEXICANA
reż. Trisha Ziff, Hiszpania, Meksyk, USA 2011, 89’


czwartek, 19 lutego, godz. 18.15
SEN | EL SOMNI
reż.
Christophe Farnarier, Hiszpania 2008, 77’


***
RETROSPEKTYWY W KINIE PARADOX

Kino Paradox jest super, a o jego superowości świadczą m.in. filmy, które zaserwuje nam w przyszłym tygodniu. Na papierze premiery z nich żadne ( lata 60.), ale na pewno dla wielu z Was (nas również) będą to pokazy absolutnie premierowe. Za to właśnie kochamy kina studyjne – pozwalają nam przynajmniej na chwilę wyrwać się z modelowanej w 3D filmowej rzeczywistości i przenieść w czasy, kiedy o 3D nikt nie słyszał, a każde ujęcie rzeźbiono przy pomocy przetwornika kamery na taśmie celuloidowej. Magia! 

NIGDY W NIEDZIELĘ

reż. Jules Dassin
obsada: Melina Mercouri (nagroda w Cannes), Jules Dassin O

Amerykański profesor, zakochany w kulturze helleńskiej, poznaje w Grecji dziewczynę lekkich obyczajów i postanawia sprowadzić ją na dobrą drogę... Piękny film o urodzie życia, przypomina „Greka Zorbę”, a powstał cztery lata wcześniej. Rewelacyjna rola Meliny Mercouri, świetna muzyka ze słynną, nagrodzoną Oscarem, piosenką „Dzieci Pireusu”.

Kino Paradox 19.02 godz. 19.00
***


ZAKOCHANE KOBIETY 
reż. Ken Russel
obsada: Alan Bates, Oliver Reed, Glenda Jackson, Jennie Linden

Film jest znakomitą adaptacją powieści Davida Herberta Lawrence'a. Historia dwóch par zakochanych, umiejscowiona w latach dwudziestych w Anglii, w górniczym Bedlover. Film odznacza się piękną warstwą wizualną i doskonałym aktorstwem gwiazd kina angielskiego, w tym nagrodzonej Oscarem Glendy Jackson

Kino Paradox 18.02 godz. 17.00 

*STRESZCZENIA FILMÓW NAJCZĘŚCIEJ POCHODZĄ ZE STRON KINOWYCH

 Aga

0 komentarze:

Prześlij komentarz